قیمت مصوب انواع نهاده دامی پشت گمرک یورویی

  جزییات قیمت مصوب انواع نهاده از سوی کارگروه نظارت و تخصیص ارز وزارت جهاد کشاورزی

کارگروه نظارت و تخصیص ارز وزارت جهاد کشاورزی، سقف قیمتهای مصوب ده قلم کالا و نهاده دامی را مشخص کرد که بر اساس آن، سقف قیمتی ذرت برزیل 302 یورو به ازای هر تن و سقف قیمت جو روسیه در بنادر شمالی 228 یورو به ازای هر تن تعیین شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن تلمین کنندگان غلات ایران، کارگروه نظارت و تخصیص ارز وزارت جهاد کشاورزی سقف قیمتهای مصوب برای ده قلم کالا و نهاده دامی را تعیین کرد.

بر این اساس به منظور استفاده بخش خصوصی از منابع موجود در بانک TBI عراق و همچنین با توجه به هزنیه انتقال و کارمزد دینا عراق، مقرر گردیده تا در زمان ثبت سفارش حداکثر 5 درصد به قیمت مصوب کمیته ارزی اضافه شود.

از سوی دیگر، برای ثبت سفارش های نهایی شده که دارای مدرک حمل کالا و با قبض انبارداری در بنادر کشور هستند، قیمتهای مصوب مورخ 1400/2/21 ملاک عمل خواهند بود.

سقف قیمتهای مصوب کمیته به شرح زیر است:

1- ذرت برزیل CFR بنادر جنوبی: 302 یورو به ازای هر تن

2- ذرت اوکراین CFR بنادر جنوبی: 294 یورو به ازای هر تن

3- ذرت روسیه CFR بنادر شمالی: 274 یورو به ازای هر تن

4- جو فرانسه CFR بنادر جنوبی: 257 یورو به ازای هر تن

5- جو آلمان CFR بنادر جنوبی: 251 یورو به ازای هر تن

6- جو روسیه CFR بنادر شمالی: 228 یورو به ازای هر تن

7- کنجاله برزیل CFR بنادر جنوبی: 466 یورو به ازای هر تن

8- کنجاله آرژانتین CFR بنادر جنوبی: 444 یورو به ازای هر تن

9- دانه سویا برزیل CFR بنادر جنوبی: 563 یورو به ازای هر تن

10- دانه سویا آرژانتین CFR بنادر جنوبی: 546 یورو به ازای هر تن

 

رشد چشمگیر قیمت ذرت در بازارهای جهانی

محصولات کشاورزی در تأمین غذای مردم دنیا نقش مهمی دارند و افزایش قیمت محصولات کشاورزی در یک سال گذشته سبب شده است تا نرخ فقر و گرسنگی در دنیا افزایش یابد.

طبق گزارش بانک جهانی در ماه ژوئن سال جاری، قیمت هر تن ذرت در بازار جهانی به ۲۹۱.۹ دلار رسید که ۱۴ دلار نسبت به ماه قبل از آن، کمتر بود؛ این درحالی است که وضعیت در بازار برنج درجه‌یک تایلندی متفاوت است، به‌طوری‌که بهای این محصول کشاورزی پس از اوج‌گیری در سال گذشته رو به کاهش گذاشته است.

*رشد قیمت چشمگیر ذرت*

طبق گزارش بانک جهانی در ماه ژوئن سال جاری، قیمت هر تن ذرت در بازار جهانی به ۲۹۱.۹ دلار رسید که ۱۴ دلار نسبت به ماه قبل از آن، کمتر بود. بااین‌حال، هر تن ذرت در فصل دوم امسال قیمتی برابر با ۲۸۸.۵ دلار داشت که نسبت به قیمت ثبت‌شده برای فصل اول امسال با رشد ۲۰ درصدی و نسبت به فصل دوم سال قبل با رشد ۹۷ درصدی همراه بوده است.

این رشد قیمت برای یک محصول کشاورزی پرمصرف که سهم زیادی در تأمین غذای دنیا دارد، باعث شد تا شمار زیادی از مردم در کشورهای فقیر، بخشی از توان تأمین معاش خود را از دست بدهند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد، هر تن ذرت در سال ۲۰۱۸ با قیمت ۱۶۴.۴ دلار مبادله می‌شد که در سال ۲۰۲۰ با رشد بسیار اندکی به مرز ۱۶۵.۵ دلار رسید.

نوسان قیمت برنج در بازار جهانی

بر اساس گزارش بانک جهانی، وضعیت در بازار برنج درجه‌یک تایلندی متفاوت است، به‌طوری‌که بهای این محصول کشاورزی پس از اوج‌گیری در سال گذشته رو به کاهش گذاشته است.

در ماه ژوئن امسال هر تن برنج تایلندی درجه‌یک با قیمت ۴۳۹.۷ دلار فروخته شد که نسبت به ماه قبل از آن با کاهش همراه بود.

در ماه می هر تن برنج درجه‌یک تایلندی قیمتی برابر با ۴۶۲.۸ دلار داشت. همچنین، متوسط قیمت هر تن برنج تایلندی در فصل دوم امسال برابر با ۴۵۹.۹ دلار بود درحالی‌که در فصل دوم سال قبل قیمتی برابر با ۵۱۰.۱ دلار داشت.

کاهش قیمت برنج در این بازه یک‌ساله را می‌توان از جنبه دیگری بررسی کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد بعد از شیوع کرونا در دنیا شماری از کشورهای صادرکننده برنج ازجمله تایلند مانع از صادرات برنج شدند یا صادرات را محدود کردند.

هدف این کشورها، نگهداری این منابع غذایی برای مردم کشور خود بود. درنتیجه این سیاست قیمت برنج در سال گذشته رشد کرد. اما به‌تدریج این محدودیت‌ها برداشته شد و قیمت برنج هم روند کاهشی در پیش گرفت.

آمارها نشان می‌دهد هر تن برنج در سال ۲۰۱۸ قیمتی برابر با ۴۰۱.۱ دلار داشت درحالی‌که در سال ۲۰۱۹ با قیمت ۳۹۳.۵ دلار به فروش می‌رسید. در سال ۲۰۲۰ نیز متوسط قیمت هر تن برنج تایلندی درجه‌یک در بازار جهانی برابر با ۴۷۴.۶ دلار بود.

براساس گزارش‌های ارائه‌شده، پیش‌بینی می‌شود در سال جاری متوسط قیمت برنج تایلندی درجه‌یک به مرز ۴۵۰ دلار برسد که از سال قبل پایین‌تر خواهد بود.

وضعيت برداشت و پيش بينى ميزان محصول در استراليا معمولا طى چهار دوره در ماههاى فوريه، ژوئن، سپتامبر و در نهايت ماه دسامبر توسط سازمان كشاورزى، آب و محيط زيست استراليا ABARES اعلام ميشود. ادامه شرايط جوّى و بارش هاى فصلى در استراليا، پيش بينى از ميزان برداشت زمستانه در استراليا براى سال زراعى ٢٠٢١-٢٠٢٢ را با حدود ٥٨.٤ ميليون تن، براى آخرين گزارش امسال، تخمين ميزند.
طبق برآوردها با توجه به گزارش ماه دسامبر، ميزان برداشت محصول در استراليا براى سال زراعى ٢٠٢١/٢٠٢٢ به ترتيب؛
گندم

ارتباط باما